R.A.S. - nalaď svůj mozek na vnímání štěstí.

Zkuste si představit, že jste dnes úplně poprvé zapnuli youtube. Aplikaci od společnosti google, která slouží k přehrávání stovek miliónů videí od lidí z celého světa. Videí, která v sobě nesou snad všechna myslitelná a nemyslitelná témata.

Založíte si účet, otevřete úvodní obrazovku youtube a vykoukne na vás několik desítek zcela náhodně vybraných videí, zpravidla těch, která jsou v aktuálním trendu. Tato videa nás ale teď nezajímají.

Vy máte nějaký záměr. Najdete si vyhledávací lištu a zadáte dotaz, pomocí kterého se budete snažit najít právě ta videa, reprezentující oblast, které aktuálně věnujete pozornost a zájem. Pro ilustrativní příklad řekněme třeba - chcete se naučit vyšívat. Možná proto, že jste byli na návštěvě u kamarádky a ta měla nádherné, ručně vyšívané dečky, jež vás upoutaly.

V tento moment budou na youtube tisíce a tisíce videí o vyšívání. Pokud byste jako výsledek vyhledávání dostali k dispozici všechna videa, tak vás tento počet podnětů okamžitě zahltí a beznadějně se ztratíte hned na začátku.

Youtube vám nabídne první sadu videí, velmi hrubou selekci, kterou ale spojuje právě vyšívání. Některá videa budou mít velkou relevenaci, některá menší, některá budou spojovat více témat dohromady - tedy nejen vyšívání, ale i třeba další ruční práce - prostě bude to pestrá směsice s jedním společným tématem - vyšívání.

Jedno z nich vás zaujme natolik, že si ho přehrajete. Velmi propracovaný algoritmus od youtube, který o vás zatím ví jen to, že chcete věnovat pozornost vyšívání, pečlivě zpracuje vaši volbu, najde celou řadu dalších spojujících a rozšiřujících prvků a při dalším zapnutí youtube už vám rovnou nabídne novou sadu videí, která podporuje vaši všímavost směrem k vyšívání, ale rozšiřuje možné obzory o témata, která s vyšíváním přímo nebo nepřímo souvisí.

Mohou to být zmíněné ruční práce, může to být vybavovaní domácnosti, může to být video o tom, jak se vyrábí pletací příze - možností je nespočet. Bude tam mnoho a mnoho podnětů, které jste už ve svém životě potkali, ale nevěnovali jim špetku pozornosti.

Čím více navazujících videí shlédnete, tím dokonaleji a přesněji vám youtube dokáže nabízet další a další videa, vzdělávat vás, rozšiřovat obzory a také naplňovat radostí. Samozřejmě zejména tehdy, pokud vaše sledování videí na youtube má prvotní záměr pracovat na sobě.

Na stejném principu pracují všechny další sociální sítě nebo třeba slevové programy.

Kde se inspirovali při tvorbě takových algoritmů? Přímo u zdroje. Přímo v našem mozku, který za stovky tisíc let evoluce lidského druhu dotáhl své vlastní algoritmy k naprosté dokonalosti. Nic v celém vesmíru se v komplexnosti ani zdaleka nepřibližuje právě našemu mozku.

Jedna z hlavních odpovědí na to, jak žít šťastnější a naplněný život se skrývá v části mozku, která se jmenuje Retikulární aktivační systém. RAS má celou řadu důležitých funkcí, nás ale teď nejvíc zajímají dvě z nich.

Tou první je filtrování všech informací a podnětů, které přijímáme prostřednictvím pěti smyslů - zrak, sluch, čich, hmat, chuť a rozhodnutí o tom, které z nich propustí k našemu vědomí. Díky RAS tedy nejsme zahlceni neuvěřitelným množstvím okamžitých podnětů, ale naše vědomí registruje jen ty, které RAS vyhodnotil jako důležité a propustil je “dovnitř”. RAS rozhoduje o tom, co vidíme, co slyšíme, co cítíme a jaké informace vnímáme. RAS je tedy hlavní tvůrce naší subjektivní reality. Jediným záměrem RAS je propouštět ty informace a podněty, které utvrzují naše momentální přesvědčení o životě.

Selekce propouštění informací k našemu vědomí je neuvěřitelně komplexní proces, který zahrnuje celou naši minulost, postoje, názory, zkušenosti, výchovu, vzdělání, sociální prostředí, podvědomé návyky a mnohem více.

Druhou funkcí, která nás zajímá, je řídící role RAS v uvolňování hormonů, které jsou spjaty s emocemi vázanými na filtrované informace. Pokud RAS propouští podněty, které nás dělají šťastnými a spokojenými, pak uvolňuje hormony štěstí a naopak.

Když si teď v tento moment uvědomíte, že nastavení filtrů, kterými RAS filtruje informace pro naše vědomí, máme ve svých rukou a dokážeme je měnit, pak vám nezbytně nutně dojde, že jsme skutečnými tvůrci toho jak šťastný a naplněný život žijeme.

Jak říká známý americký neurovědec Andrew Huberman - “Pokud si večer zapíšete na papír to, co Vás naplňuje, tak doslova říkáte svému RAS, aby právě tento typ podnětů a informací pro vás aktivně vyhledával.

Samotná myšlenka nestačí. Myšlenka nemá ani tvar ani formu a velmi rychle se ztrácí v záplavě dalších myšlenek. Myšlenku je třeba zhmotnit, ukotvit, vracet se k ní a spojit s akcí. Pak dochází k aktivnímu přenastavení filtrů v našem retikulárním aktivačním systému. Pomalu, ale jistě.

Každý den večer si zapište jeden moment, který jste prožili během dne, a který považujete za šťastný. Takový moment, kterých byste chtěli mít v životě víc. Není třeba to zbytečně komplikovat - ostatně prostor pro zápis jednoho šťastného momentu v deníku My Moments je záměrně limitovaný. Právě proto, abychom jej vyjádřili pokud možno stručně a přesně. Tak, aby to podstatné nezapadlo v balastu dalších myšlenek.

Zapsaný moment v deníku My Moments je myšlenka, která má obsah, formu, je zhmotněná, ukotvená, dá se k ní vracet a hlavně je spojena s akcí, kterou jsme prožili a s budoucími podobnými momenty.

I velmi jednoduché zápisy typu - “Dnes jsem měl jablko z místní farmy a mělo fantastickou chuť. Asi nejlepší jablko, které jsem letos jedl”, má nebývale hluboký dopad na náš RAS.

A to ve dvou oblastech.

Rozšíření možných obzorů, kterým bude RAS věnovat pozornost - například ovoce, místní farmy, zdravý životní styl. Všechny tyto oblasti jsou zakořeněny v našem podvědomí, jen jsme jim doposud možná nevěnovali tolik pozornosti. Díky tomuto zápisu otevřeme staré zaprášené šuplíky a třeba najdeme novou zálibu na další dny a měsíce. Například si všimneme dalších soukromých farem v našem okolí, kterých jsme si doposud nevšimli, i když kolem nich čas od času jezdíme.

Zvýšená a déle trvající tvorba hormonů štěstí u budoucích momentů, které budou spjaty s našim dnešním zápisem - jablko, ovoce, místní farmy, zdraví. Například - budeme mít větší požitek při konzumaci ovoce, než jsme měli doposud.

Neexistuje správný nebo špatný způsob jak si zapsat šťastný moment. Existuje jen váš způsob. Každý z nás má jinou cestu ke štěstí, k naplnění, ke svým cílům. Všechny nás ale spojuje to, jak funguje RAS a možnost nastavení filtrů a vzorců pozornosti a všímavosti. Buďte upřímní k sobě, experimentujte, pište. Rutina deníku My Moments je jednoduchá, ale má obrovskou hloubku.

Zkušenosti majitelů deníku potvrzují, že zhruba kolem padesátého zapsaného momentu si uvědomují zvýšenou všímavost k novým podnětům, silnější prožitky štěstí v situacích, které před tím bez zájmu míjeli, přítomnější bytí, větší radost z drobností, posílení sebeúcty, sebe hodnoty a lásky k životu.

Nebojte se tvořit, začněte psát. Máte to ve svých rukou.

Previous
Previous

Tři pilíře štěstí